Deniz kadayıfı nedir, nasıl kullanılır

Deniz kadayıfı nedir, deniz kadayıfı nerede kullanılır, nasıl kallanılır?

Atlas Okyanısu sahillerinden toplanan yosuna benzeyen ve sarımsı-beyaz şeritler halinde olan bir bitkidir.  Denizyosunu adıyla da bilinir.Toplandıktan sonra güneşte kurutulur. Deni kokusu taşır ve tuzludur. Karbonhidrat, müsilaj ve brom,iyot,potasyum,magnezyum  ve sodyum gibi mineralleri içeriğinde barındırır.

Ebru sanatında  ebru hazırlanmasında kullanılan deniz kadayıfı ayrıca tıbbi alanda da kullanılmaktadır.

Genellikle suda kaynatılarak kullanılır. Besleyici özelliğinin yanında solunum yolu ve mide rahatsızlıklarında kullanılır. Solunum yolu şikayetlerinde faydalıdır. Kullanımından sonra göğsü yuşattığı  ve öksürüğü kestiği bilinir. En sık nefes darlığı, bronşit ve astım hastalarına tavsiye edilir.

Sindirimi kolaylaştıran deniz kadayıfı gastrit ve ülser de etkilidir.

Kullanım şekli için farklı tarifler bulunsa da en çok kullanılan şekli ; 15- 20 gram deniz kadayıfınınüzerine 1 litre kaynar su dökülür ve 20 dakika kadar bekletilip süzülür. Günde 3 defa birer bardak içilmesi nefes darlığı ve öksürük konusunda etkiler yapar.

Deniz kadayıfını kullanmadan önce bir bardak suya koyup bir kaç dakika bekletmek tuzundan arınmasına yardımcı olacaktır. Ve ben, her sabah tuzunu aldığım deniz kadayıfını bir bardak süt içinde hafif kaynatarak süzdükten aç karnına içerek tüketmek şeklinde.

Yumuşatıcı etkisi de bulunan deniz kadayıfı ülserin tahriş ettiği dokular da da yararlıdır ve gastritte ve mide ülserinde doktor tedavilerine destek olur. Ayrıca deniz kadayıfının ishali kestiği yolunda da bilgiler vardır.

No related posts.Yorumlar (3)

yesim

02 Mayıs 2010 saat 17:11    


Bunu bende kullandım epey faydasını gördüm

Mavi Yolculuk

15 Haziran 2010 saat 10:45    


internetde sörf yaparken sayfanızı ziyaret ettim herşey okadar hoş ve anlaşılır olmuşki elinize sağlık ve bizlerde sayfanıza katkıda bulunmak için özgün içerik yazmaya zaman ayırdık yapmış olduğumuz mesleğimiz mavi yolculuk konusunda bilinmesi gerekenleri bize yerverdiğiniz bölümde anlatmaya çalışacağiz, Türkiye sahilleri, Akdeniz içindeki tecrübelerimizden, gördüğümüz bildiğimiz anladığımız kadarı ile kıyıları en güvenilir en temiz ve ilginç sahil yapısına sahip, rüzgarlara korunaklı bol miktarda koylar olduğu gibi bu koyları süsleyen onlarca geçmiş medeniyetlerin izleri ve antik kentler açısından zengin olduğu kadar, görsel ziyafet olarak ve mavi tur için benzersizdir. Uygun sıcaklıktaki güvenli denizi ve her türlü ihtiyacın karşılanabileceği yakın sahil kasabaları, halkının misafirperver ve yardım severliği, denizinin sürekli olarak temiz oluşu, suyun berraklığı ve bu nedenle de her türlü aktivitesi bulunan sahillerimizi burada kısaca anlatmaya çalıştık herkez teşekkür eder iyitatiller dileriz.

Kiralık Gulet

19 Haziran 2010 saat 07:17    


Bu Güzelim sayfanızın bu bölümünde eşi ve benzeri bulunmayan ülkemizi anlatmamıza yer verdiğiniz için teşekkür ederiz, Ülkemizde geçmiş uygarlıklardan kalma binlerce tarihi kalıntı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu kalıntıların bir kısmı güney sahillerimizde bulunmaktadır eskiden ticaretin genelde deniz üzerinden yapıldığ ve yerleşim alanları deniz kenarlarına yakın inşa edilip fazla zaman kaybetmeden biryerden biryere gitmek için ozamana özgü yapılmış sandala binip işine bakarlarmış veya denzde avlanırlarmış, bunu günümüzde açık olarak görmek mümkündür kiralık tekneyle güney sahillerimizi dolaşanlarımız mutlaka kalıntılara raslamışdır eğer sizlerde tarihi gezisiyle ilgileniyorsanız kiralık yelkenli gulet veyahut kiralık motoryat ile haftalık tekne tatiline akdneizde Fethiye göcek kıyılarından başlayıp kalkan kaş ve dermeye kadar bir hafta deniz yolculuğu içersinde görebileceğin kalıntılar sizleri geçmişde yaşayan insanların ozamanki doğa şartlarında neleri başardığını hayretler içinde izleyeceksiniz,

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site